موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین

-

امروز جمعه , ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ شما در بیا یاد بگیر هستید.

دوستان عزیز تا بروزرسانی کامل قالب جدید صبور باشید

تبلیغات

موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین

موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین

همراه باشید تا با داروی دپاکین بیشتر آشنا شوید.

دپاکين : Depakin , Orfiril , Valporal, Valprosid Depakene

اشکال دارويی دپاکین

 • کپسول mg ٢٥٠ (نارنجی ، ژلاتينی )
 • شربت ml ٥ / mg ٢٥٠ ، مايع قرمز رنگ
 • قرص mg ٥٠٠ ( بنفش )
 • Sprinkle capsule : کپسول بزرگ mg ٢٥٠ برنگ سفيد و آبی، اين نــوع کپـسول را می توان از هم جدا نمود؛ و محتويات آن را بر روی غذاهای نرم ريخت و مصرف نمود.
 • دپاکوت XR Depakote ER
 • اين دارو فقط به شکل قرص و در دو اندازه وجود دارد:
 • قرص های mg ٢٥٠ ( سفيد )
 • قرص های mg ٥٠٠ ( خاکستری )

موارد مصرف دپاکین

اين دارو يک درمان موثر جهت بيماری صرع می باشد که به تنهايی و يا همراه با ساير داروهای ضد تشنج استفاده می شود. همچنين جهت کنترل تشنجات آبسانس ( به تنهايی و يا همراه ساير داروهای ضد تشنج ) و تشنجات پــــارشيال ( تشنجاتی که ازيک ناحيه مشخص در مغز شروع می شود ) نيز استفاده می شود.
FDA ( وزارت غذا و دارو ) استفاده از اين دارو را در تمام سنين وفقط جهت درمان صرع تائيد کرده است ، اما از اين دارو در دو مورد زير نيز استفاده می شود:

 • پيشگيری از سر درد های ميگرنی ( نه درمان سر درد در مدت زمانی که ايجاد می شود)
 • درمان يک نوع از بيماريهای مغزی که اختلالات دو قطبی ناميده می شود.

نحوه مصرف قرص دپاکین ۵۰۰ چیست(depakine chrono)

قبل از مصرف قرص دپاکین بایستی شما تمامی اطلاعاتی را که بر روی جعبه آن یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه فرمایید.شما بایستی این دارو را همراه مقدار کافی آب مصرف نمایید. برخی از افراد ترجیح می دهند که این دارو را همراه غذای خود مصرف نمایند چون می تواند موجب ناراحتی گوارشی آن ها گردد. به یاد داشته باشید که شما نباید این قرص را بجوید بلکه بایستی آن را با آب ببلعید.

دوز قرص دپاکین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد.دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد.

شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. به خاطر داشته باشید که شما نبایستی داروی خود و دوزی که برای شما تجویز شه است را به دوستان و آشنایان خود پیشنهاد نمایید.در صورتی که شما این دارو را برای تشنج خود استفاده می کنید از قطع ناگهانی آن بدون مشورت به پزشک خود بپرهیزید. شما بایستی این دارو را کاملا مطابق با نسخه خود مصرف نمایید. قطع ناگهانی این دارو می تواند موجب تشدید حملات تشنجی در شما گردد. بنابراین قطع این دارو بایستی به تدریج و تحت نظارت پزشک شما صورت گیرد.

عوارض جانبی مصرف قرص دپاکین

١. خستگی ( گاهی اوقات آهسته شدن تفکر)
٢. سرگیجه
٣. استفراغ
۴. تغییرات رفتاری ( افسردگی در جوانان ، تحریک پذیری در کودکان )
۵. ناراحتی معده
۶. لرزش : تکان دستها و یا دیگر قسمتهای بدن.
٧. افزایش وزن
٨. از دست دادن مو

واکنش های دارویی قرص دپاکین

قرص دپاکین می تواند با دیگر داروها، ویتامین ها یا داروهای گیاهی واکنش پیدا کند. برای پیشگیری از این واکنش ها دکتر شما باید تمام داروهای مصرفی را با دقت کنترل کند. در مورد تمام داروها، ویتامین ها و داروهای گیاهی که مصرف می کنید دکتر خود را در جریان قرار دهید. نباید همراه با این دارو از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید. مصرف الکل ممکن است مشکلات خواب یا سرگیجه را بدتر کند.

 • داروهای برای اضطراب مثل کلونازپام و دیازپام
 • وارفارین
 • کاربامازپین
 • آمی تریپتیلین
 • نورتریپتیلین
 • تولباتامید
 • زیدوودین
 • آسپرین
 • ریفامپین
موارد منع مصرف
 • افراد مبتلا به به بيماريهای کبدی نبايد اين دارو را مصرف نمايند. در صورت ابتلا به بيماريهای کبدی به پزشک معالج اطلاع دهيد تا در صورت امکان ، نوع ديگری از داروهای ضد تشنج برای بيمار تجويز شود.
 • در صورت حساسيت به اين دارو و يا ساير داروهای والپروات.
 • مصرف در دوران بارداری و شير دهی

مصرف اين دارو در دوران بارداری در گروه D حاملگی قرار دارد؛ به اين معنی که استفاده از آن برای جنين مضر است؛ اما ممکن است مزايای استفاده از اين دارو ، در برخی از زنان بيشتر از مضرات آن باشد.در حقيقت اکثر زنانی که در دوران بارداری از اين داروها استفاده می کنند کودک طبيعی يا سالم دارند.
احتمال ايجاد نقايص مادرزادی در جنين ، در مادرانی که در دوران بارداری به خصوص در ٣ ماهه اول از اين دسته دارويی استفاده می کنند افزايش می يابد، اما نسبتا غير شايع می باشد.

همچنين خطر بروز ناهنجاريهای جنين ، در مادرانی که در دوران بارداری بيشتر از يکداروی ضد تشنج مصرف می نمايند و همچنين در مادران با سابقه خانوادگی تولد جنين با نقايص مادرزادی بيشتر است. بنابراين در صورت بارداری و يا اگر تصميم داريد که باردارشويد ، جهت ادامه درمان با اين داروها ، با پزشک معالج مشورت نمائيد. گاهی اوقات پزشک مقدار داروی مصرفی را در دوران بارداری بتدريج کم می کند. اگر چه ممکن است در اين صورت احتمال بروز تشنج افزايش يابد و برخی از انواع تشنجات باعث صدمه به جنين می شود. بنابراين بدون مشورت با پزشک معالج ، مصرف دارو را قطع و يا مقدار آن را کم نکنيد .

زنانی که در طول مصرف دارو باردار می شوند، بايد روزانه کمتر از mg ٤ / ٠ اسيد فوليک جهت جلوگيری از ايجاد نقايص مادرزادی (نقص در تشکيل لوله عصبی جنين) مانند اسپاینابیفیدا (کانال نخاعی بطور کامل بسته نمی شود) مصرف نمايند. اين نقايص مادرزادی بيشتر در کودکانی شايع می باشد که مادر آنها در ٤ الی ٦ هفته اول بارداری از اين دارو استفاده نمايند .

زنان در معرض خطر شامل افرادی که تاريخچه ای از اين نوع نقص عصبی در حاملگی قبلی خود دارند. بنابراين ممکن است در صورت تشخيص ، پزشک برای زنان در معرض خطر ، روزانه مقدار زيادی اسيد فوليک (mg ٤) تجويز نمايد. ولی هيچ دليلی نيز وجود ندارد که مصرف اسيد فوليک بطور قطعی از ايجاد نقايص مادرزادی در دوران بارداری پيشگيری خواهد کرد.

در بيشتر موارد ، اغلب حدود ٢٠ تا ٣٥ % از زنان ، در دوران بارداری به علت تغييرات ناشی از هورمونها و يا تغييرات ايجاد شده توسط داروها در بدن دچار تشنج می شوند. بنابراين بررسی سطح خونی داروها در دوان بارداری جهت تنظيم مقدار داروی مصرفی توسط پزشک لازم است .تغذيه از طريق شير مادر، در نوزادانی که مادر آنها در دوران شيردهی از اين دسته دارويی استفاده می نمايند بايد برای سلامتی نوزاد بدون خطر باشد.
مقدار دارويي که نوزاد از طريق شير مادر دريافت می کند بسيار کمتر از مقداری است که جهت کنترل تشنج در کودکان ، توسط پزشک تجويز می شود.

احتیاط در مصرف دپاکین

قبل از مصرف قرص دپاکین اگر به مواد سازنده آن و یا دیگر مواد حساسیت دارید پزشک و یا متخصص خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال که باعث ایجاد واکنش های حساسیتی یا دیگر مشکلات می شوند باشند. قبل از مصرف این قرص پزشک و یا متخصص خود را در جریان تاریخچه پزشکی خود قرار دهید بویژه اگر به بیماری هایی مثل بیماری های کبد، تورم پانکراس، اختلالات متابولیسم، اعتیاد به الکل، مشکلات خونریزی، اختلالات ذهنی، کمبود آب بدن و کمبود مواد مغذی موجود در بدن مبتلا هستید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی، تاری دید یا سرگیجه شود، بنابراین هنگام مصرف دارو فعالیت هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارد را انجام ندهید. استفاده از این دارو هنگام حاملگی توصیه نمی شود زیرا ممکن است به نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند. از آنجا که این دارو به شیر مادر انتقال پیدا می کند قبل از مصرف دپاکین در دوران شیر دهی با پزشک خود مشورت کنید.

توصيـه هاي لازم در هنگام مصرف دارو

١. دپاکين به دو شکل وجود دارد ( شربت و کپسول ). دارو را درجه حرارت اتاق ، دور از نور و رطوبت نگهداری کنيد.
٢. دارو را دور از دسترس بچه ها نگهداری کنيد .
٣. شربت دپاکين را از يخ زدگی محافظت نمائيد .
٤. از قاشق استاندارد اندازه گيری و يا قطره چکان جهت مشخص کردن مقدار دقيق دارو مصرفی استفاده نمائيد .( جهت استفاده از شربت دپاکين )
٥. دارو را فقط با دستور پزشک مصرف نمائيد.
٦. کپسول دپاکين و قرص ها را نجويد، زير ا باعث ايجــاد سوزش در گلو و دهـــان می شود.
٧. جهت پيشگـيری از ناراحتی معده ، بهتر است کپسولهای دپاکين و قرص های دپاکوت را همراه با غذا استفاده کنيد. دارو را می توان بدون غذا و به تنهايی نيز مصرف نمود. در اين صورت کپسول و يا قرص را با يک ليوان پر از آب مصرف نمائيد.
٨. جهت بهتر شدن طعم شربت دپاکين، می توان آن را با غذا و يا مايعات مخلوط نمود .
٩. غذا روی مکانيسم اثر دارو تاثير دارد. بنابراين سعی شود دارو را هر روز مانند روزهای ديگر استفاده نمائيد.
١٠. جهت کودکان و يا بزرگسالانی که در بلعيدن قرصها مشکل دارند می توان از Sprinkle capluse استفاده نمود. اين نوع کپسول مخصوص باز شدن طراحی شده که بعد از باز کردن کپسول ، می توان محتويات آن را بروی قاشق حاوی مواد غذا يی نرم از قبيل بستنی ، ماست چکيده، فرنی محتوی آرد و زرده تخم مرغ ريخت و مصرف نمود. مخلوط غذا و دارو نبايد جهت استفاده در نوبت های بعدی نگهداری شود. اين کپسولها بايد به طور کامل استفاده شود.
١١. اگر داروی دپاکين و يا دپاکوت را مصرف می کنيد ، درصورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو ، به محض به ياد آوردن ، آن نوبت بايد مصرف شود؛ ولي اگر تقريبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد ، از مصرف نوبت فراموش شده بايد خودداري کنيد و مصرف دارو را در آن نوبت چند ساعت تاخير بياندازيد ، در عوض دو نوبت را در فاصله زمانی نزديک بهم مصرف کنيد . سپس مصرف دارو را طبق جدول تنظيم شده ادامه دهيد . ولی در صورت استفاده از قرص های Depakot ER چون اين دارو معمولا هر ٢٤ ساعت يکبار مصرف می شود، بايد مصرف دارو را حدود ١٢ ساعت قبل از نوبت دوم مصرف دارو به تاخير بياندازيد و سپس مصرف دارو را طبق جدول تنظيم شده برای ٢٤ ساعت ، از روز بعد شروع کنيد و اگر در مورد مصرف دارو مشکل داريد با پزشک معالج مشورت نمائيد.
١٢. برخی از بيماران نياز دارند کپسولهای دپاکين را ٣ باردر روز مصرف نمايند. اگر اغلب نوبت های مصرف دارو را فراموش می کنيد ، از جعبه مخصوص قرص و يا ساعت زنگ دار جهت ياد آوری نوبت های مصرف دارو استفاده نمائيد . همچنين ممکن است در صورت فراموشی نوبت های مصرف دارو ، پزشک قرص های Depakote- ER را که يکبار در روز مصرف می شوند برای شما تجويز نمايد. در اين صورت اگــر مصرف يک نوبت دارو را نيز فراموش کنيد در آن روز هيچ داروی ضد تشنج دريافت نمی کنيد و احتمال وقوع تشنجات بيشتر می شود .
١٣. شربت دپاکيـــن يک روش آسان جهـت استفاده از داروی والپروئيک اسيد در کودکانی است که نمی توانند کپسول مصرف نمايند. شربت کمی سريعتر از کپسول توسط بدن جذب می شود اما مقدار جذب در دو شکل دارو( کپسول و شربت دپاکين ) يکی است.
١٤. در طول مدت مصرف دارو هنگام رانندگی و يا انجام کارهای پر خطر ، احتياط نمائيد.
١٥. بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را قطع نکنيد و يا مقدار مصرف دارو را تغيير ندهيد .
١٦. مصرف دارو در ساعت مشخص در هر روز ، در کنترل تشنجا ت بسيار مهم است.
١٧. دقت نمائيد در هر نوبت همان مقدار تجويز شده توسط پزشک را مصرف نمائيد .

 

تبلیغات

دیدگاه مطلب موارد مصرف و عوارض قرص دپاکین