با خاصیت گیاه قدومه بیشتر آشنا شوید

-

امروز پنج شنبه , ۱ مهر , ۱۴۰۰ شما در بیا یاد بگیر هستید.

دوستان عزیز تا بروزرسانی کامل قالب جدید صبور باشید

تبلیغات

با خاصیت گیاه قدومه بیشتر آشنا شوید

با خاصیت گیاه قدومه بیشتر آشنا شوید

خواص قدومه شیرازی چیست؟درمان ورم های سفت مثل ورم بیضه، ورم پستان، ورم بیخ گوش و جوش‌های سرطانی از خواص قدومه شیرازی (Alisons) است. با خواص قدومه شیرازی آشنا شوید.

گیاه قدومه چه خواصی دارد؟

قدومه (نام علمی: Alyssum) (در متون طب سنتی تودری) یکی از گیاهان است. در فارسی تاجیکی به آن چشم بلبل می‌گویند.قدومه در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.گیاهی است یک ساله به بلندی ۱۰–۵ سانتی‌متر، شاخه‌های آن از قسمت پایینی گیاه منشعب شده و انشعابات به صورت افراشته و بسیار شکننده هستند. برگ آن کشیده، قاشقی، دارای نوک کند و دندانه‌های کوتاه در نصفه بالایی برگ است. دمبرگ پوشیده از کرک‌ها و پرزهای ستاره‌ای شکل است. میوه خورجینک تخم مرغی پهنا نوکدار، بدون کرک دارای بال و کرکدار در حالت رسیدن قرمز رنگ پوشش میوه پهن و نامساوی است.

دانه‌ها بخش دارویی گیاه را تشکیل می‌دهند. دانه‌ها گرد، پهن و خاکستری هستند. دارای پوشش نازک لیزابی (موسیلاژی) هستند که در کناره‌های دانه به صورت بال کوتاه و سفیدرنگ مشهود است. در زمان رسیدن کامل میوه که پوسته آن به رنگ زرد دیده می‌شود جمع‌آوری می‌شود. اکثر دانه‌های این جنس حاوی ترکیبات گلوکز اینولاتی هستند. انتشار عمومی این‌گونه در کشورهای مصر، عربستان، فلسطین، ایران، پاکستان و عراق است. از قدومه عمدتاً به عنوان نرم‌کننده سینه، برطرف کننده سرفه و ملین استفاده می‌شود.

در طب گذشته از قدومه به عنوان خلط آور و ضدالتهاب استفاده می‌کرده‌اند. دانه‌های قدومه حتماً می‌بایست با آب کافی مصرف شوند. در افراد مبتلا به انسداد روده نبایستی به کار رود. در ظروف در بسته و در محلی خشک و به دور از رطوبت باید نگهداری شود.آنچه تحت نام قدومه در بازار دارویی ایران ارائه می‌شود عبارت است از: قدومه شیرازی و قدومه شهری. در مصرف مقادیر زیاد ممکن است به‌طور موقتی باعث نفخ و بزرگی شکم شود و حتی خطر انسداد روده هم وجود دارد.

خواص قدومه شیرازی (طبیعت و خواص درمانی)

طبیعت قدومه گرم و تر است.

خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از:

درمان ورم‌های سفت مثل ورم بیضه، ورم پستان، ورم بیخ گوش و جوش‌های سرطانی از خواص قدومه شیرازی است. به این منظور قدومه را در آب خیس کنید (غلیظ) و به صورت ضماد روی آن بگزارید.

برای چاق شدن قدومه را در کمی سرکه دم و میل کنید.

خوردن جوشانده قدومه باعث باز شدن عروق ریز مخصوصا عروق کرونر می‌شود.

برای قطع اخلاط خونی قدومه را با عسل مخلوط و روزی یک قاشق مرباخوری با کمی آب گرم بنوشید.

از خواص قدومه شیرازی صاف کردن صدا و از بین بردن التهابات گلو است، به این منظور ۴ گرم قدومه را در ۳۰۰ سی‌سی آب جوش دم کنید و آرام آرام بنوشید.

برای باز شدن رنگ چهره از دم کرده قدومه استفاده می‌شود.

یکی از خواص قدومه شیرازی درمان سرفه‌های خشک و خونی است، به این منظور ۱۰ گرم تخم قدومه را در ۱ لیتر آب بجوشانید و در طول روز میل کنید.

برای زیاد شدن اشتها ۳ گرم قدومه را در ۳۰۰ سی‌سی آب جوش نیم ساعت دم کنید و روزی ۳ فنجان بنوشید.

برای دفع شن یا سنگ کلیه قدومه را ۱۲ ساعت در گلاب خیس کنید، صبح ناشتا با کمی آب و سکنجبین بنوشید.

برای کولیت کبدی و کلیوی از قدومه می‌توان استفاده کرد، ابتدا آن را خیس، سپس بجوشانید و پس از سرد شدن میل کنید.

از دیگر خواص قدومه شیرازی که در قدیم از آن استفاده می‌شده است، خنثی کردن سم ناشی از گزیدگی جانوران است.

مضرات قدومه (عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف)

مصرف مقادیر زیاد قدومه ممکن است به طور موقتی باعث نفخ و بزرگی شکم شود و حتی خطر انسداد روده را دارد، همچنین بایستی کسانی‌که بیماری گواتر دارند، از خوردن قدومه خودداری کنند.

طرز استفاده و مقدار مصرف قدومه

طرز تهیه شربت قدومه: ۳۰ گرم گل تودری، ۲ گرم شیرین بیان در یک لیتر آب جوشانده تا دو سوم آن بخار شود، سپس با ۲۰۰ گرم عسل و ۲۵۰ گرم شکر سرخ مخلوط نموده با حرارت غیر مستقیم آن را گرم نموده تا غلیظ شود، روزی یک تا دو قاشق مرباخوری از این شربت میل کنید.دانه‌های قدومه حتما می‌باست همراه با آب زیاد مصرف شوند. در افراد مبتلا به انسداد روده نیز نبایستی مصرف شود.قدومه باید در ظروف دربسته و در محلی خشک و به دور از رطوبت نگهداری شود.در طب سنتی قدومه را هم راه بارهنگ، سه پستان و به دانه به عنوان چهار تخمه استفاده می کردند.

با خاصیت گیاه قدومه بیشتر آشنا شوید

تبلیغات

دیدگاه مطلب با خاصیت گیاه قدومه بیشتر آشنا شوید